ایده-هایی-برای-موسیقی-کودکان-4

ایده هایی برای موسیقی کودکان

ایده هایی برای موسیقی کودکان

ایده های موسیقی کودکان، در افزایش قدرت یادگیری کودک بسیار موثر است. اگر کودک شما با مشکل کمرویی و معاشرت با دیگران دست و پنچه نرم می کند، توصیه می شود که شرکت دادن وی در کلاس بسیار موثر است. شاید جالب باشد بدانید وقتی کودک به موسیقی گوش می دهد. ساز می نوازد یا می رقصد. مغز شروع به ایجاد ارتباطاتی می کند و زمینه را برای فرصت های یادگیری هموار می نماید.

فعالیت های موسیقی برای کودکان نه تنها باعث رشد و نمو می شود، بلکه به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده محسوب می گردد. در این مقاله تعدادی از ایده های موسیقی کودکان را به شما معرفی می شود که علاوه بر سرگرم کننده بودن یادگیری موسیقی را برای کودک هموار می نماید. اگر کودک شما علاقه به یادگیری موسیقی دارد و یا می خواهید موسیقی را در برنامه سرگرمی وارد نمایید در مقاله با معرفی ایده های موسیقی کودکان شما را در این راه همراهی خواهیم نمود.

سن مناسب برای شروع موسیقی چه سنی است؟

محققان دانشگاه برکلی معتقدند سن مناسب برای شروع موسیقی 2 سال تا 3/5 سال می باشد. و سن شروع نواختن سازهای ابتدایی از 3/5 سال تا 5 سال است. و سن شروع نواختن سازهای جدی از 5 سال به بالا می باشد.

کلاس های گروه سنی 2 تا 3/5 سال معمولا فقط جنبه آشنایی با موسیقی دارند. و جنبه آموزشی ندارند. حتی بسیاری از دانشمندان معتقدند که آشنایی کودک با موسیقی از دوران بارداری مادر نیز می تواند آغاز گردد.

ایده-هایی-برای-موسیقی-کودکان

مزایای یادگیری موسیقی برای کودکان

مزایای یادگیری بازی های موسیقی برای کودکان تاثیر بسزایی دارد. و باعث افزایش مهارت های زبانی و درک بهتر ریاضیات در آن ها می شود. طبق نظر سنجی ما مشارکت کودک در برنامه های موسیقی، آمادگی او را برای یادگیری مهارت های خواندن و نوشتن افزایش می دهد.

کودکانی که آلات موسیقی را در کلاس می آموزند از یادگیری موسیقی نهایت لذت را می برند. کلاس های موسیقی برای کودکان نوپا، پیش دبستانی و همه سنین مناسب می باشد.

ایده هایی مناسب موسیقی کودکان

ساخت نمادهای موسیقی

این ایده جالب را می توان در کلاس های موسیقی یا خانه پیاده سازی نمود. این بازی روشی سرگرم کننده برای یادگیری کودک است. نمادهایی را بسازید. و از کودکان بخواهید صداهایی که معنی آن نمادهای موسیقی هستند را اجرا کنند.

برای مثال: نماد ستاره به معنی کف زدن، نماد دایره به معنی فشار دادن پا، نماد مثلث به معنی ضربه زدن به میز و نماد مربع به معنی ضربه زدن به انگشتان می باشد.  حداقل 4 علامت به معنی صداهای مختلف را در نظر بگیرید. سپس کودک را تشویق کنید با استفاده از نمادها خودش موسیقی بسازد. و همچنین تشویقشان کنید ریتم های خود را بنویسند و آن ها را اجرا کنند.

صندلی موزیکال

ایده ی صندلی موزیکال یکی از سرگرم کننده ترین فعالیت های موسیقی کودکان به حساب می آید. نحوه بازی به این روش می باشد که:
تعدادی صندلی ها را به صورت دایره ای بچینید و موسیقی را پخش کنید. کودکان باید تا زمانی که موسیقی در حال پخش باشد راه بروند. و به محض توقف موسیقی روی نزدیک ترین صندلی بنشینند.

البته دقت داشته باشید که تعداد صندلی ها از تعداد کودکان یکی کمتر باشد تا کودکان برای نشستن روی صندلی با هم رقابت کنند.

نواختن طبل های خانگی

یکی از ساده ترین ایده ها و فعالیت های موسیقی برای کودکان خردسال، نواختن سازهای کوبه ای است یا ایجاد طبل های خانگی است این ایده بسیار سرگرم کننده است.

از ابزاری مانند قوطی های حلبی و جعبه و ظروف خالی استفاده نمایید. طبل های خانگی را می توان با برچسب و تصاویر زیبا تزئین نمود. سپس کودکان را مانند گروه ارکستر قرار دهید و ریتم های مختلف موسیقی را به آن ها آموزش دهید. و با حرکات دست به آن ها بگویید چه موقع بازی را شروع یا متوقف نمایند.

پنهان کردن وسایل با موسیقی

ایده یا فعالیت موسیقی پنهان کاری اشیا با پخش موسیقی، ابزاری عالی برای کمک به کودک در بهبود مهارت های شنیداری آنها می تواند باشد.

هدف این بازی اینکه کودک با گوش دادن به موسیقی اسباب بازی هایی که شما پنهان کردید را پیدا کند. به این ترتیب مهارت گوش دادن کودک بهبود پیدا می کند.

ایده-هایی-برای-موسیقی-کودکان-2

نوشتن کلمات موسیقی

ایده ها و فعالیت های موسیقی به کودکان کمک می کند آهنگ هایی را که می شنوند با تمر کز و زبان خلاق تجزیه و تحلیل نمایند. این ایده برای هر سنی از کودکان مناسب است. اما هنگام کار با کودکانی که از مفاهیم اساسی موسیقی مانند ریتم، آهنگ و ملودی آگاهی دارند اهمیت بیشتری دارد.

آهنگی را پخش کنید. و از کودکان بخواهید روی آن با دقت تمرکز کنند. همانطور که آهنگ پخش می شود، به کودکان اجازه دهید تا کلمه ای که می شنوند را یادداشت کنند.

نقاشی موسیقی ایده ای برای موسیقی کودکان

انواع مختلف موسیقی را نشانه بگیرید. به کودک خود مقداری کاغذ و مداد رنگی دهید. و همراه با نواختن موسیقی از کودک بخواهید آنچه را که می شنوند بکشند.

آواز خواندن

 کودک را تشویق کنید تا آواز مورد علاقه خود را بخواند. بهترین تمرین برای شروع است.

نکات دیگر ایده هایی برای موسیقی کودکان

  • درباره صداهای مختلف موسیقی با کودکان مکالمه کنید.
  • به بچه ها سازهای مختلف را بیاموزید. و آن ها را امتحان کنید.
  • کتاب هایی در مورد نوازندگان مختلف برای کودکان بخوانید.
  • درباره احساس خود با شنیدن آهنگ ها یا انواع موسیقی مختلف با کودک مکالمه نمایید.
  • اصوات و عبارات موسیقی را همراه با آن ها تکرار کنید.
  • برای صرف وقت، از سازهای کوبه ای استفاده کنید.
  • ساز درست کنید و آن ها را با کودک برای موسیقی بنوازید.

نتیجه گیری

موسیقی نقش بسیار مهمی در رشد کودک دارد. طبق یافته محققان، حتی افراد متولد نشده نیز می توانند ارتعاشات صداهای موسیقی را تشخیص دهند. و نوزادان به دلیل شنیدن لالایی ارتباط فوری و بهتری با موسیقی می گیرند. با بزرگتر شدن کودکان، آن ها به سرعت ملودی و متن بسیاری از آهنگ هایی را که می شنوند حفظ می کنند.

علاوه بر این موسیقی به کودکان کمک می کند موارد جدیدی مانند نحوه شمردن، گفتن حروف الفبا و تلفظ برخی کلمات را بیاموزند.

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *