نواختن-گیتار

تفاوت های نوازندگی گتیار با پیک و انگشت

نواختن گیتار با پیک یا انگشت

جهت نواختن گیتار دو روش نواختن با پیک و نواختن با انگشت وجود دارد. خیلی از نوازندگان ترجیح می دهند با پیک گیتار بزنند. و بعضی از نوازندگان گیتار هم در نوازندگی با انگشت مهارت زیادی دارند. سوالی که برای هنرجویان در طی آموزش گیتار پیش می آید این است که نواختن گیتار با پیک بهتر است یا با انگشت؟ کدام روش آسان تر و صدا دهی بهتری دارد؟ و چه تفاوتهایی در نوازندگی گیتار با پیک و انگشت وجود دارد؟ این مورد نیز همانند خیلی از مسائل موسیقی تا حدودی بستگی به ترجیح و علاقه نوازنده دارد. و این دو روش سبکهای نوازندگی می باشند. در ادامه این مطلب به این سوالات پاسخ می دهیم و تفاوت های نوازندگی با پیک و انگشت را توضیح می دهیم.

نوازندگی گیتار با پیک

پیک یک ابزار جهت نواختن گیتار می باشد که از شکل دادن و مسطح کردن مواد گوناگون همانند پلاستیک، چوب و یا فلز ساخته می شود. پیک میان انگشت شست و اشاره قرار می گیرد. با ضربه زدن به سیم های گیتار موجب تولید صدا می شود. بالاترین کاربرد استفاده از پیک جهت نواختن گیتار میباشد. پیک ها از لحاظ اندازه، جنس، شکل و ضخامت متفاوت هستند و مدلهای گوناگونی دارند. جهت انتخاب پیک ضخامت، جنس و صدایی که ازساز ایجاد می نماید را بررسی نمایید و بعد از امتحان نمودن پیک در صورت راحت بودن جهت نوازندگی آن را انتخاب نمایید.

به منظور آغاز نوازندگی گیتار استفاده از پیک ممکن است کمی دشوار باشد. کنترل نمودن پیک میان انگشتان و اجرا نمودن تکنیکها با پیک کمی طول می کشد. در عین حال نواختن با پیک از لحاظ ایجاد صدا راحت تر میباشد زیرا به جای انگشت از یک وسیله جهت تولید صدا به کار می برند. و جهت تولید صدای بیشتر در جاهایی که شلوغ باشد و نیاز به حجم صدای زیادتر داشته باشید مناسب و راحت تر می باشد. همچنین در خیلی از موارد جهت نواختن قدرتی در سبک های راک و در گیتار الکتریک بیس از پیک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نواختن-گیتار

نوازندگی گیتار با انگشت

در این روش از نگشتان دست راست جهت ایجاد صدای گیتار به کار می رود. نقطه تماس انگشت با سیم می تواند ناخن ها و یا نوک انگشتان دست باشد که با برخورد به سیم موجب ارتعاش و ایجاد صدا می گردد. اغلب انگشت سصت به منظور نواختن سیم های بالایی گیتار و انگشت اشاره و انگشتان میانی برای سه سیم پایینی گیتار کاربرد زیادی دارد.

مزیت نواختن گیتار با انگشت

  • استفاده از انگشت جهت نواختن دو نت همزمان در سیم هایی که کنار هم نیستند راحت تر و مناسب تر می باشد.
  • با استفاده از انگشت شصت به منظور نواختن سیم های بم ( سیم های بالایی) آزادی عمل بیشتری دارید و صداهای باس بالاتری در آهنگ ها می توانید استفاده کنید.
  • استفاده از چهار انگشت جهت نواختن قطعات سرعتی روی سیم های گوناگون کمک خوبی به شما می نماید.
  • با انگشت می توانید صدادهی نرم تری از گیتار ایجاد کنید علاوه بر این با محکم تر نواختن و استفاده از ناخن صداهای بلند تر و خشن تر نیز با انگشت قابل اجرا می باشد.

تفاوت در تکنیک های نوازندگی با انگشت و پیک

تفاوت اصلی نواختن گیتار با انگشت و پیک در اجرا نمودن تکنیک ها است. جهت نواختن با پیک از انگشتان تنها برای نگه داری پیک به کار برده می شود. در صورتی که نوازندگی با انگشت مسقیما انگشتان شما را درگیر می نماید. در نوازندگی با انگشت در حقیقت چهار انگشت جهت نوازندگی مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که پیک یک ابزار جهت تواختن به شما می دهد.

بر اساس اینکه انگشتان تعداد بالاتری ابزار جهت نوازندگی شما ایجاد می نمایند، بعضی از تکنیک ها تنها با انگشت قابل اجرا می باشند و با پیک خیلی سخت است. برای مثال آهنگ هایی که ترکیب ملودی آکورد می باشند را با استفاده از چند انگشت همزمان می توان به شکل کامل اجرا نمود اما با پیک در برخی موارد حتی غیر ممکن می باشد. این قطعات اغلب در نوازندگی گیتار کلاسیک اجرا می گردد.

و نیاز به نواختن همزمان چند سیم می باشد که با استفاده از انگشتان دست امکان پذیر خواهد بود. لذا نوازندگی سبک گیتار کلاسیک تنها با انگشت انجام می گیرد. خیلی از آهنگهای سبک فلامنکو که در آموزش گیتار فلامنکو اجرا می گردند. همچنین تکنیک های گوناگونی دارد که ویژه نواختن با انگشت است برای مثال برخی از تکنیک ها با انگشت شصت و یا استفاده از چند انگشت اجرا می گردد.

نوازندگی با پیک نیز قابلیت هایی دارد که بهتر از انگشت عمل می نماید برای مثال جهت اجرای یک ملودی سریع در آهنگ های پاپ، با پیک میتوان با وجود سرعتی نواختن وضوح صدای بهتر و بالاتری را ایجاد نمود. در مجموع میتوان گفت که نواختن گیتار با انگشت آزادی عمل بالاتری جهت اجرای تکنیک های گوناگون به نوازنده می دهد. ولی ممکن است بعضی از نوازندگان مهارت نواختن با پیک بالایی داشته باشند و بعضی از قطعات را با پیک بهتر می نوازند.

نواختن-گیتار

تفاوت در صدای نوازندگی با انگشت و پیک

یکی از تفاوتهای اصلی نواختن گیتار با انگشت و پیک، صدای تولید شده از ساز در هر کدام از این سبک ها می باشد. صدایی که با نواختن پیک ایجاد می گردد. شفاف تر و حجم صدای بالاتری نسبت به نوازندگی با انگشت دارد که به علت جنس پیک است.
جنس صدای قوی تری که پیک ایجاد می نماید جهت نواختن گیتار همراه با ساز های ریتمی مثل کاخن و درام مناسب می باشد و صدای قوی تری جهت همراهی با ساز های ریتمیک دارد.

صدایی که در نواختن با انگشت وجود دارد در حرکتها و تکنیک های گوناگون فرق می نماید برای مثال هنگامی که از بالا به پایین بر روی سیم های ساز می زنید ناخن های شما به سیم برخورد می کند و در حرکت از پایین به بالا بیشتر انگشتان و گوشت دست به سیم میخورد که صدای این ها با هم کمی تفاوت دارد در صورتی که در هر دو حالت بالا و پایین صدا مشابه است.

امکان تغییر دادن حالت و نوع صدا با استفاده از تنگشتان یک مزیت حساب می سود و نوازندگان در اجرای قطعه با انجام حرکات گوناگون انگشت، صداهای متنوعی با ساز ایجاد می نمایند که در بخش های گوناگون یک قطعه به کار می برند. این مهارت به زیبا تر شدن قطعه ها یاری می کند.

در حالت کلی میتوان گفت جنس صدایی که با پیک ایجاد می گردد. شفاف و واضح تر می باشد و صداهای اضافه کم تری دارد. ولی با افزایش مهارت در نوازندگی با انگشت میتوانید صدادهی های خیلی متنوع تر و بهتر ایجاد نمایید.

برای شروع نوازندگی گیتار کدام روش بهتر است

پیشنهاد ما این است که نحوه نواختن گیتار با هر دو سبک را بیاموزید. تکنیک ها و آهنگهایی می باشند که میتوانید با استفاده از انگشت اجرا نمایید و بعضی از آهنگها با پیک زیبا تر می شوند. با یادگیری هر دو روش انطعاف پذیری شما جهت نواختن قطعات گوناگون بیشتر می باشد. در آغاز آموزش گیتار نواختن با انگشت را یاد می گیرید ولی تلاش نمایید حتما نحوه نواختن گیتار با پیک را به ویژه برای آهنگ های سبک پاپ و راک یاد بگیرید.

کلیه نکاتی که بیان شد بستگی به میزان زمانی است که جهت تمرین گیتار می گذارید. و اگر وقت محدودی دارید میتوانید روی یک شیوه تمرکز نمایید و تکنیکهای آن را بیاموزید. سلیقه و علایق خود جهت نواختن گیتار و سبک های مورد علاقه آهنگ های خود را به یاد داشته باشید. و سبک نوازندگی و اینکه با کدام روش میان انگشت و پیک نوازندگی نمایید را بر اساس علاقه و مدل آهنگهای مورد علاقه تان انتخاب نمایید. توجه به علایق شما در بقیه جوانب آموزش موسیقی نیز اهمیت بسیاری دارد.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *