آموزش ارف کودکان

ساز ارف برای کودکان

آموزش ارف کودکان

آموزش ارف کودکان، ساز ارف مناسب ترین و موثرترین روش برای آموزش موسیقی به کودکان است. در واقع موسیقی ارف شامل قسمت های گوناگونی برای آموزش موسیقی به کودکان می باشد. نام ساز ارف برگرفته شده از یک موسیقی دان آلمانی بنام کارل ارف می باشد. این موسیقی دان مشهور و برجسته آلمانی، شیوه خاصی جهت آموزش موسیقی به کودکان اختراع نمود، که کلاس های موسیقی ارف نام داشتند.

در کلاس های موسیقی ارف، کودکان با مفاهیم اولیه موسیقی، از جمله نت ها، کشش ها و همچنین نواختن سازهای بلز و فلوت ریکوردر آشنا می شوند. در حالت کلی سازی بنام ارف وجود ندارد و ارف نوعی شیوه موسیقی جهت آموزش موسیقی به کودکان می باشد.

ساز ارف برای کودکان

ساز ارف برای کودکان در واقع آموزش موسیقی و آشنایی با نواختن سازهای ابتدایی می باشد. سازهای ارف پایه ایی برای آموزش های دشوار تر و جدی تر در سنین بالاتر می باشند. کلاس های ارف با ریتم خوانی و نواختن سازهایی همانند فلوت ریکوردر، بلز و طبلک در محیطی شاد برگزار می گردد و پیش نیازی جهت یادگیری سازهای اصلی است.

کودکانی که در کلاس های ارف شرکت می نمایند، در آینده بهتر می توانند به سازی مناسب جهت نواختن دسترسی داشته باشند. در واقع موسیقی ارف تاثیر قابل توجهی در افزایش ضریب هوشی و همچنین عملکرد همزمان دو نیمکره مغز دارد. تکنیک آموزشی موسیقی ارف به کودکان، سال هاست که در نظام آموزشی موسیقی ایران به کار می رود.

تکنیک های موسیقی ارف، آموزش ارف کودکان

کلاس های موسیقی ارف کودکان بر اساس موسیقی، حرکت و کلام شکل می گیرد. کودکان در کلاس های ارف می آموزند که چطور احساس خود را در قالب کلام و حرکت به دیگران نشان دهند. در کلاس های آموزشی ارف آموزش ها همراه با حرکات موزون، ریتم و آواز همراه می باشد. و کودکان حس خوشایندی را در این کلاس ها تجربه می نمایند.

در واقع میتوان گفت کودکان در کلاس های ارف، موسیقی را با راحت ترین و ساده ترین تکنیک ها می آموزند. در کلاس های موسیقی ارف، کوکان از راه دست زدن، پایکوبی، آواز خواندن بصورت غیر مستقیم، ریتم خوانی و نت خوانی را آموزش می بینند. تکنیک هایی که در کلاس های ارف به کار برده می شود، کمک بسزایی به درک موسیقیایی کودک می نماید.

ساز-ارف-برای-کودکان

سازهای اصلی کلاس های آموزش ارف کودکان

سازهایی که در کلاس های ارف به کار می رود. از سازهای بومی است و نواختن آن ها حس هیجان را در کودکان زنده می نماید. سازهایی که در کلاس های ارف مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوتی با سازهای دیگر ندارد اما روش استفاده از این سازها با نوعی خلاقیت همراه می باشد که تاثیر بسیاری جهت آموزش کودکان دارد.

در واقع سازهایی که در کلاس های ارف به کودکان آموزش داده می شود شامل سازهای ریتمیک مانند طبل، سازهای دیگری همانند زایلوفون های سوپرانو، آلتو، باس، باس ریکوردهای آلتو و سوپرانو می شود.

این سازها صدایی گرم و قوی همراه با پس زمینه ایی ملایم و دوست داشتنی ایجاد می نمایند و با آوازهای کودکانه همراه هستند، تاثیر زیادی بر روح کودکان دارند. در این قسمت برخی از سازهای کلاس ارف را مورد بررسی قرار می دهیم.

زایلافون

زایلافون از سازهای کوبه ایی است و نسبت به بقیه سازها، ساختار ساده تری دارد. از آنجایی که این ساز وزن زیادی ندارد، حمل و نقل آن برای کودکان راحت تر می باشد و کودکان کم سن و سال میتوانند به راحتی نواختن این ساز را بیاموزند.

بلز

بـلز یکی دیگر از سازهای ارف است و از نوع سازهای کوبه ایی  است. بلز با توجه به ساختار ساده ایی که دارد، جزء سازهای کودکان محسوب می گردد و کودک پس از یک دوره آموزش میتواند به آسانی آن را بنوازد. در این ساز نت های موسیقی به شکلی جذاب و با ضربه زدن روی تیغه ها، به صدا در می آیند. ساز بلز جذابیت بسیاری برای کودکان دارد و برای آموزش نت های آن از رنگ ها و حروف انگلیسی به کار می رود تا آموزش برای کودکان جذابیت بیشتری داشته باشد.

فلوت ریکوردر

فلوت ریکورد یکی از سازهای بادی چوبی است. نحوه کار با آن برای کودکان خیلی ساده است. این ساز از راه دمیدن و گذاشتن انگشت روی سوراخ های آن نواخته می شود. این ساز همانند سایر سازهای ارف بخاطر داشتن پارامترهای گفتار، موسیقی و حرکت از سازهایی است که کودکان میتوانند به آسانی آن را یاد بگیرند.

طبلک

در کلاس های ارف جهت آموزش ریتم به کودکان از طبلک به کار می رود. این ساز ساختار خیلی ساده ایی دارد و به همین علت محبوبیت بسزایی در میان کودکان دارد.

درامز

ساز درامز یکی دیگر از سازهای ارف می باشد و تلفیقی از موسیقی و حرکت است. این ساز نقش بسزایی در کلاس های آموزشی ارف دارد.

ساز-ارف-برای-کودکان

موارد مهم کلاس ارف

ریتم یکی از مهم ترین و اصلی ترین عناصر موسیقی به شمار می رود. و کودکان به صورت ذاتی به انجام حرکاتی که با ریتم همراه می باشد، علاقمند است. در واقع کودکان با استفاده از حرکات بدن، علاقه خود را به ریتم و موسیقی نشان می دهند. مواردی که در کلاس های ارف همراه با ریتم به کودکان آموزش داده می شود، شامل ضربه زدن روی زانو، دست زدن و بشکن زدن، پایکوبی و تولید صدا با کوبیدن پا روی زمین می گردد. کودکان در کلاس های آموزشی ارف این حرکات ریتمیک را بر اساس اصول آموزش می بینند.

اهداف کلاس ارف

یکی از اصلی ترین اهداف کلاس های موسیقی ارف، بوجود آوردن محیطی شاد و دوست داشتنی برای کودکان می باشد. در این کلاس ها مفاهیم مهم  موسیقی به روشی جذاب به کودکان تدریس می شود. در کلاس های ارف، درس های موسیقی به صورتی آموزش داده می شود که برای کودکان جذاب و سرگرم کننده باشد و همیشه در ذهن آن ها باقی بماند.

اهمیت آموزش موسیقی ارف

اهمیت موسیقی برای کودکان همواره بسیار بالاست. برای اطمینان از آینده موفق کودک عزیزتان، باید به کیفیت آموزش موسیقی کودکان دقت کنید. اصول و مبانی موسیقی باید به صورت علمی و استاندارد به آنها آموزش داده شود؛ زیرا این مطالب در آینده تأثیرات قابل توجهی بر روی توانایی‌های موسیقیایی کودک خواهد داشت.

هدف از آموزش موسیقی به کودکان از طریق روش ارف، آشنایی بهتر کودکان با مفاهیم تئوری موسیقی است تا در آینده، وقتی با سازهای تخصصی آشنا می‌شوند، بتوانند بهتر مفاهیم را درک کنند. این آموزش بر اساس متدهای اروپایی بوده و به شیوه‌ای ایرانی‌سازی شده است تا به کودکان خود موسیقی ایرانی اصیل را آموزش دهیم و به آنها مطالب را به صورت آکادمیک و اصولی یاد بدهیم.

با آموزش ساده و همراه با قطعات شاد و مخصوص کودکان، کودک عزیزتان سلفژ و نوازندگی موسیقی را به طور آسان تر فرا می‌گیرد و برای ادامه کار و یادگیری ساز تخصصی انگیزه بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل، مفاهیم ابتدایی نوازندگی مانند سلفژ و نت‌ها و استفاده از مترونوم در نوازندگی، بسیار مهم هستند و ما تمامی این مفاهیم را به طرز ساده و قابل درکی ارائه داده‌ایم.

بیان ریتمیک در ارف کودکان

کودکان با استفاده از حرکات بدن علاقه خود را به بیان ریتمیک نشان می‌ دهند و آموزشگاه‌ های موسیقی از این علاقه بهره می‌ برند. روش‌ های مختلفی برای استفاده از ریتمیک با بدن وجود دارد، از جمله زانو زدن، دست و بشکن زدن، پای زدن و تولید صداها با کوبش پا بر زمین. اما اگر مربی موسیقی مهارت لازم را نداشته باشد یا نتواند گروه را رهبری کند، ممکن است به عضلات کودک آسیب وارد شود.

بنابراین، والدین باید در انتخاب آموزشگاه موسیقی مناسب برای کودکان خود دقت کنند. ارتباط تنگاتنگی بین حرکات ریتمیک و آواز خوانی کودکان وجود دارد و تأکید زیادی بر فعالیت کودکان در این زمینه شده است. این فعالیت می‌ تواند به صورت همخوانی، همراهی، اجرای مقدمه یا دکلمه باشد و به شناخت اصوات و نت‌ های موسیقی کمک مؤثری می‌ نماید.

سخن پایانی

در حالت کلی در کلاس های آموزشی ارف از سازهای بادی به کار می رود. به این دلیل که این سازها برای کودکان خیلی جذاب است. و علاوه بر این آموزش اولیه آن دشوار نمی باشد. و کودکان میتوانند آموزش های اولیه نوازندگی را به راحتی روی این سازها بیاموزند. پس از به پایان رسیدن کلاس های اولیه ارف، سازهای گوناگون به کودکان معرفی می شود و کودک این امکان را دارد که با شنیدن صدای ساز و لمس آن، ساز مورد علاقه خود را انتخاب نماید و پس از اتمام دوره ارف، ساز مورد علاقه خود را یاد بگیرد. کودکان پس از انتخاب ساز تخصصی خود، با آموزش هایی که در کلاس های ارف گذرانده اند، می توانند به روش اصولی ساز مورد علاقه خود را یاد بگیرند.

سولات متداول

ارف کودکان چیست ؟

اُرف» بهترین و شیرین ترین روش برای تعلیم موسیقی به کودکان است. بر اساس تحقیقات انجام شده موسیقی بر روح انسان اثرگذار است.

چرا موسیقی بسیار مهم است؟

آرامش فکری و دوری از اضطراب با موسیقی امکان پذیر است . برای بهره مندی از مزایای بی شمار موسیقی، بهتر است از دوران کودکی به تعلیم آن پرداخت.

آموزش ارف برای چه سنینی مناسب است؟

ارف کودکان، آموزش موسیقی به کودکانی است که به لحاظ سنی نمی توانند از آموزش های تخصصی موسیقی بهره کافی را ببرند. آموزش موسیقی از سنین 2 تا 3 و نیم سالگی آغاز شده و تا 5 سالگی سازهای ابتدایی را میتوان آموخت.

تمرین گروهی برای آمادگی قبل از کنسرت

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *