ساز-بلز-2

ساز بلز و ویژگی های آن

بلز چیست؟

ساز بلز یکی از سازهایی است که در کلاس موسیقی کودک مورد استفاده قرار می گیرد. بلز از خانواده سازهای کوبه ای یا همان پرکاشن محسوب می شود. مدل های کوچک و رنگی این ساز مخصوص کودکان طراحی شده است.

بلز یا گلوکن اشپیلز به معنای زنگ‌ها یا زنگوله‌ها است. به انگلیسی با عبارت Xylophone نامیده می شود. مدل رنگی بلز مخصوص کودکان می باشد. ساز بلز شکل کوچک و ساده‌ شده ساز زایلوفون است. غالبا در آموزش موسیقی به کودکان از این ساز می توان استفاده نمود.

ساختار ساز بلز

ساختمان بلز بسیار ساده است. و از  تیغه و قطعات فلزی کوچک و رنگی با طول‌ های مختلف، ساخته شده است. و این تیغه‌ها و قطعات فلزی همانند کلیدهای پیانو در کنار هم قرار می‌ گیرند. در این‌ صورت، نوازنده به کمک مضراب و با ضربه زدن روی این تیغه‌ های رنگی می‌ نوازد. و هر یک از این تیغه‌ها صدای یک نت موسیقی را تولید می‌ نمایند. به‌همین دلیل، ساز بلز می‌ تواند از سنین پایین در اختیار کودکان قرار بگیرد تا کودک با دنیای زیبای موسیقی آشنا شده و از آن لذت ببرد. به همین دلیل است که ساز بلز برای کودکان یک ساز عالی و مناسب محسوب می شود.

ساز-بلز-3

ویژگی های ساز بلز برای کودکان

  • ساز بلز ابتدایی‌ ترین و ساده‌ ترین انواع سازهای موسیقی محسوب می‌شود که یادگیری آن برای کودکان بسیار مناسب است.
  • در این ساز، اصوات با فرکانس‌ های مختلف تولید می‌شوند که هر کدام آن‌ها صدای نت خاصی را دارند.
  • تیغه‌ های فلزی رنگی کوچک با طول‌ های متفاوت تعبیه شده است. که فرکانس آن‌ها با یکدیگر متفاوت می‌ باشد. و صداهای مختلفی دارند.
  • هر رنگ از تیغه‌ ها در بلزهای استاندار نت مخصوصی را ایجاد می‌ نمایند. و کودکان با توجه‌ به رنگ تیغه‌ های ساز بلز می‌ توانند صدای هر نت را بیاموزند.
  • غالبا کودکان در ابتدا دوره‌های موسیقی را با این ساز شروع می‌ کنند.
  • این ساز کوچک‌ شده ساز زایلوفون است. و معمولا دارای یک اکتاو یا بیشتر می‌ باشد.

استفاده از ساز بلز برای کودکان

همانطور که اشاره شد. این ساز از تعدادی تیغه فلزی با اندازه‌های مختلف ساخته شده است. و هر یک از این تیغه‌ ها برای نت خاصی طراحی شده‌اند. در این‌صورت با ضربه زدن روی آن‌ها صدای آن نت تولید می‌ شود.

اما چرا این ساز در موسیقی کودکان استفاده می‌شود؟ در واقع شکل و ساختمان ساده این ساز به نوعی طراحی شده است. تا کودکان بتوانند راحت‌ تر با آن ارتباط برقرار داشته باشند. از طرفی، نوازندگی ساز بلز با ضربه‌ زدن انجام می‌ گیرد. و ایجاد ضربه برای کودکان بسیار جذاب می باشد. همانطور که گفته شد در ساخت این ساز از رنگ‌ های مختلفی استفاده می‌ شود. و این مسئله علاوه‌ بر اینکه برای کودکان جذاب می باشد، یادگیری نت‌ها را نیز برای آن‌ ها آسان‌ تر می‌ نماید. همچنین اندازه این ساز به‌ صورتی است. که نواختن آن نیز برای کودکان راحت‌ تر می باشد.  یکی از ویژگی‌ های مهم ساز بلز برای کودکان این است. که این ساز ساده و کودکانه است و نیازی به کوک کردن ندارد.

ساز-بلز

انواع ساز بلز

بلزها به دو دسته ی کلی  دیاتونیک و کروماتیک تقسیم می شوند :

بلز دیاتونیک

بلز دیاتونیک بلزی است که نیم پرده ندارد. یعنی در گام دو ماژور می‌ باشد.  و فقط می‌ توان تعداد محدودی از آهنگ ها را که در گام دو ماژور است را با بلز دیاتونیک نواخت.

بلز کروماتیک

تفاوت بلز کروماتیک با بلز دیاتونیک داشتن نیم پرده ها ( بمل ها و دیز ها )  در ساز می باشد. در واقع بلز کروماتیک دارای بمل و دیز است. و تعداد تیغه‌ ی بیشتری را دارا می باشد. به همین علت می‌ توان با بلز کروماتیک انواع آهنگ ها را در گام های ماژور و مینور نواخت.

نتیجه‌گیری

ارتباط کودک با دنیای موسیقی باعث تقویت خلاقیت، قدرت تفکر، هوش اجتماعی و توانایی‌ های فردی و گروهی او می گردد. همانطور که خواندید ساز موسیقی بلز مزایای زیادی برای کودکان دارد. و حتی برای آن‌ ها بسیار جذاب است. یادگیری ساز بلز برای کودکان یکی از بهترین روش ها برای تقویت هوش موسیقیایی کودکان می باشد. یادگیری موسیقی بلز بهترین نقطه شروع برای آموزش موسیقی به کودکان محسوب می‌شود و استفاده و یادگیری آن برای کودکان بسیار راحت است.

یک پاسخ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *