انواع-سبک-های-موسیقی

سبک های مختلف موسیقی

انواع سبک های موسیقی

انواع سبک های موسیقی زیادی وجود دارد که بعضی از شاخه های اصلی آن عبارت هستتند از:
1) کلاسیک، 2) بلوز (غمگین و..)، 3) راک، 4) هیپ هاپ/رپ (در حال حاضر میتوان گفت که رپ بطور کل از هیپ هاپ جدا شده، اما بعضی هنوز آن را هیپ هاپ می دانند)، 5) باروک، 6) پاپ، 7) R&B (ریتم بلوز)، 8) امپرسیونیسم ( پایه ی زیبایی و کمال و…)، 9) رمانتیک، 10) اصیل (که مربوط به فرهنگ هر کشور)، 11) جاز یا جَز، 12) رگتایم (آمریکایی که از صدای بم استفاده می شود)، 13) سوینگ (میتوان آن را زیر مجموعه ی سبک جَز به حساب آورد)، 14) متال (میتوان این سبک زیر مجموعه ی سبک راک یا بلوز /راک محسوب کرد)، 15) رگی یا Reggae (جامائیکایی )، 16) بوسانوا یا Bossa Nova (نوعی سبک جَز برزیلی)، 17) پانک یا PUNK (نوعی زیر مجموعه ی راک هم مجسوب می شود)، 18) الکترونیکا (سبک آمریکایی)

موسیقی کلاسیک

عبارت موسیقی کلاسیک بطور عام به مجموعه عظیمی از سبک ها و فرم های گوناگون ولی در ارتباط با هم اشاره دارد. موسیقی کلاسیک به طور کلی خود فقط به معنی موسیقی کلاسیک اروپایی است. البته در پاره ای از موارد از این اصطلاح جهت اشاره به موسیقی سنتی دیگر ملل نیز استفاده می شود. و ترکیباتی مانند Indian Classical Music یا Chinese Classical Music ابداع می شود. از موسیقی کلاسیک نمیتوان تعریف دقیقی ارائه نمود، ولی بطور خلاصه بایستی گفت آثار این سبک همگی بوسیله موسیقیدانانی خلق می گردد. که به صورت ویژه و خیلی تخصصی در ارتباط با علم موسیقی آموزش مشاهده کرده اند.

اثر موسیقی کلاسیک همگی مطابق با قواعد علمی موسیقی پدید می آیند. Art Music اصطلاح دیگری می باشد که به صورت گسترده ای جهت توصیف موسیقی کلاسیک و دیگر روش های جدی و هنرمندانه مورداستفاده قرار می گیرد. این عبارت به ویژه در اواسط قرن بیستم رواج پیدا کرد. و از آن جهت توصیف هر نوع موسیقی اعم از غربی یا شرقی به کار می رود. در باور عامه عبارت موسیقی کلاسیک اغلب با آثار ارکسترال اشاره دارد.

موسیقی پاپ

تعریف برای موسیقی پاپ زیاد است، اما آن چه که بهترین تعریف میتواند باشد، “موسیقی بر گرفته از بطن جامعه و دل مردم” می باشد. قابلیت شاخص موسیقی پاپ، داخل مایه پر از نشاط و شادی و جنبه آرامش بخش آن می باشد. به این دلیل که می دانیم که تمام مردم در یک سطح نیستند ولی وقتی قرار است قطعه ای با عنوان پاپ ساخته شود و به منظور آنکه بتوان آن را پاپ نامید، بایستی نوعی باشد که ضمن شادی آور بودن آن و یا حتی اگر غمگین باشد، بایستی بر گرفته از بطن اجتماع و دل مردم باشد. تا زمانی که متن قطعه آن بصورت موسیقی به گوش مردم می رسد به آن ها احساس شادی و یا اگر غمگین می باشند مایه تسکین و امیدواری و دل داری آن ها باشد.

که خیلی از خوانندگان کشورمان از این سبک تبعیت می نمایند. و به علت محبوبیت در آموزشگاه موسیقی یکی از پرطرفدارترین سبک‌ها است. در تعریفی دیگر بر گرفته از تعریف ابتدایی این سبک، میتوان گفت که پاپ سبکی می باشد مشتمل بر چندین سبک از موسیقی، به این دلیل که در آهنگ های پاپ به وفور شاهد این موضوع هستیم که سازها و فواصل دیگر سبک ها در آن گنجانده شده است بدیهی می باشد بایستی دقت کرد که سازهای همراه مکمل کار باشند، نه اینکه موجب هیجان های روحی کاذب با تحریک دروغین و غیر واقعی تبدیل شود و نتیجه ای جز ضرر و زیان را در داشته باشد.

انواع-سبک-های-موسیقی

موسیقی جز

یکی دیگر از انواع سبک های موسیقی Jazz است. فرم ویژه ای در موسیقی می باشد که ریشه اصلی آن به سبک های Folk Blues و Regtime و موسیقی اروپایی مربتط است. این سبک را میتوان اولین فرم هنری مهمی دانست که در ایالات متحده به وجود امد. این موسیقی از زمان پیدایش خود در اوایل قرن بیستم تا امروز شاهد پیشرفا های چشمگیری بوده است و سبک های بسیاری چون Bop, Cool Jazz, Jazz Fusion Bebop, Hard و … از آن منشعب گشته اند. موسیقی Jazz در ابتدا سبکی سازی Instrumenal بود. از مهم ترین سازهای مورد استفاده در این سبک می توان به ساکسیفون و ترومپت اشاره نمود.

از سایر سازهای اصلی این سبک میتوان به ترومبوم، پیانو، کنترباس، گیتار و درامز اشاره نمود. در فرم های قدیمی تر Jazz استفاده از سازهایی چون بانجو و کلارینت نیز مرسوم بود. علی رغم آنکه در سال های بعد خوانندگان نیز به این موسیقی راه یافتند و اشعار بسیار معروفی نیز در چهار چوب این سبک ارئه گردید، با این وجود سبک Jazz همچنان به عنوان یک موسیقی Instrumental معروف میباشد.

دوران اوج موسیقی Jazz فاصله سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۵۰ بود و طی این سالها این سبک محبوب ترین موسیقی در بین عامه مردم بود. حتی موسیقی پاپ در آن سال ها تاثیرات زیادی از سبک Jazz گرفته بود. موسیقیدان های Jazz اغلب از ساختارهای آکوردی پیچیده و هارمونی پیشرفته ای در آثار خود بهره می بردند. ساخت و اجرای قطعات Jazz اغلب به دانش بالایی نیاز دارد. این سبک تاثیرات زیادی بر سبک های جدید موسیقی مانند Rock, Hip Hop و Electronica گذاشته است. این سبک تاثیرات بسیار نیز بر موسیقی Rhythem And Blues داشته است. در حال حاضر آهنگسازان شاخه Art Music استفاده زیادی از عناصر موسیقی Jazz در آثار خود می برند.

موسیقی بلوز

Blues سبکی آوازی و سازی میباشد که یکی دیگر از انواع سبک های موسیقی است و ریشه آن به اجتماعات آفریقایی – آمریکایی در ایالات متحده تعلق دارد. منشا اصلی این موسیقی به مراسم مذهبی در آفریقا، ترانه های کارگران سیاه پوست و دیگر عناصری بر می گردد. که همگی ریشه در مناطق غربی قاره آفریقا دارند. این سبک بیشتر تاثیر را بر سبک های جدیدی که در حال حاضر به عنوان Pop Music در آمریکا و اروپا شناخته می شوند داشته است. تاثیرات این سبک را به خوبی میتوان در سبک هایی مانند Roll, Ragtime & Jazz, Rock و … مشاهده نمود. این سبک همچنین الهام بخش آهنگ سازان زیادی در عرصه موسیقی کلاسیک بوده است. با در نظر داشتن این تاثیرات قدرتمند میتوان Blues را به عنوان مادر تمام سبک های Popular در آمریکا معرفی نمود.

انواع سبک های موسیقی ریتم و بلوز

نامی برای موسیقی های عامه پسند سیاه پوستان بود. به کار بردن عبارت B&R در حقیقت اشاره به شاخه ای از موسیقی Pop دارد. که در فاصله سال های ۱۹۴۰تا ۱۹۶۰ در اوج محبوبیت بود. این موسیقی نه Jazz بود و نه Blues و خیلی سبک تر از سبک های قبلی اجرا می شد. در اوایل دها ۱۹۵۰ این موسیقی به موفقیت خیلی بیشتر در بین سیاه پوستان و چه در میان سفید پوستان دست پیدا کرد. صفحات این موسیقی با حجمی زیادی در همه جا به فروش می رسید و به تدریج زمینه را جهت پیدایش Rock & Roll فراهم می نمود. یکی از مهم ترین زیر سبک های این موسیقی Doo Wop نام داشت. در این شاخه از B&P تاکید خیلی زیادی بر پلی فونی در آواز وجود داشت که با تاثیر از سبک Gospel به وجود آمده بود. B&R تاثیرات زیادی نیز بر سبک Soul داشته است. موسیقی Funk در اواخر دهه شصت میلادی از سبک Soul نشات گرفت و خود بدل به یکی زا پیچیده ترین زیر سبک های این موسیقی گردید. ریتم های موسیقی Funk از جمله مهم ترین عناصر موسیقی Pop محسوب می شود.

موسیقی کانتری

یکی دیگر از انواع سبک های موسیقی کانتری می باشد. کانتری در حقیقت همان موسیقی محلی میباشد که به شکل ساده به بیان سنت ها و عواطف می پردازد. موسیقی کانتری سبکی خیلی ساده است و موضوعات، ملودی و اشعار آن شباهت هایی نیز با موسیقی Blues دارد. اکثر ترانه های این سبک مطابق با چند آکورد ساده و یک ملودی خطی ساده می باشند. این شکل از موسیقی علی رغم سادگی موجب پیدایش Style های خیلی متفاوتی گشته است. موسیقی Country سبکی بود که در بین ساکنان جنوبی ایالات متحده گسترش پیدا کرد. موسیقی اولیه Country به شکل خیلی ساده از گیتار و فیدل تشکیل شده بود. ولی با گسترش این موسیقی به تدریج ریتم های این سبک از حالت ساده گذشته خارج شده و به تدریج بستر مناسبی را جهت پیدایش سبک هایی مانند Swing در دیگر شاخه های Pop و Rock فراهم نمود.

سبک Hip Hop / Rap / Rapcore

این موسیقی را میتوان به عنوان زیر سبکی از موسیقی سنتی B&R نیز در نظر داشت. جریان اولیه این موسیقی از اوایل دهه هفتاد و در شهرهای ایالات متحده شروع شد. اولین آثار Rap در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد پا به عرصه گذاشتند. این ترانه ها در حال حاضر بنام Old School Hip Hop شناخته می شوند. موسیقی Rap چه در نواحی شرقی و چه نواحی غربی پیشرفت زیادی داشت و به سرعت تبدیل به یکی از محبوب ترین سبک های موسیقی شد. مرکز اصلی این موسیقی در شرق شهر نیویورک و در غرب شهر لس آنجلس می باشد.

در اوایل آغاز این سبک موسیقی، نواحی شرقی تاثیر بالاتری در این سبک داشتند ولی به مرور زمان و در اوایل دهه نود این جریان به سمت غرب منتل شد. به سرعت و با گسترش این سبک زیر شاخه های خیلی زیادی از آن منشعب شدند. که بعضی بر مبنای فرم و برخی دیگر نیز مطابق با تقسیم بندی های جغرافیایی و نژادی بودند. موسیقی Alternative Hip Hop مانند سبک هایی بود که در اواخر دهه نود به محبوبیت خیلی بالایی دست پیدا کرد. و زمینه را به منظور پیدایش سبک Jazz Rap نبز فراهم نمود. این موسیقی به سرعت هر چه بیشتر از مرزهای آمریکا خارج شد.

و پایگاه های قدرتمندی در کشورهایی مانند بریتانیا، فرانسه، آلمان، ترکیه، مکزیک و… یافت. این موسیقی با سبک های مختلفی مثل Heavy Metal و Electronica نیز ترکیب گردیده است. که هر یک زیر شاخه های زیادی ایجاد نموده اند. Hardcore نیز یکی دیگر از شاخه های این موسیقی است که با اقبال زیادی مواجه شده  است.

انواع سبک های موسیقی

Electronica-الکترونیکا

این شاخه از موسیقی به سبک های Disco و Funk در اوایل دهه هفتاد بر می گردد. در این سبک ها برای اولین بار به شکل گسترده ای از سازهای الکترونیک جهت اجرای موسیقی استفاده شد. و این روند به گونه ای ادامه پیدا کرد که در نهایت فرم کاملا جدیدی از دل این سبک ها بیرون آمد. شهرهای شیکاگو، دیتریت و نیویورک نخستین مناطقی می باشند که برای اولین بار شاهد اجرای سبک هایی مانند Techno در اواخر دهه هستاد بودند. این سبک از موسیقی در بریتانا نیز گسترش چشم گیری یافته است. و در حال حاضر به یکی از محبوب ترین سبک های موسیقی Pop تبدیل گشته. علی رغم اینکه این سبک در ابتدا نوعی موسیقی رقص بود ولی به مرور زمان تهیه کنندگان جهت نفوذ بیشتر به خانه، سبک های ملایم تر و آرام تری را نیز در آثار خود تجربه نمودند.

انواع سبک های موسیقی، موسیقی راک

یکی دیگر از انواع سبک های موسیقی، موسیقی Rock است که گستره خیلی بزرگی را شامل می گردد و میتوان این سبک را پر طرفدارترین سبکی که در دهه پنحاه میلادی پدید آمده اند اطلاق نمود. اولین گونه های Rock & Roll در اواخر دهه چهل پدید آمدند. از اولین  افرادی که این سبک موسیقی را به همگان معرفی نمودند. مپتوان از Chuck, Elvis Presley, Berry, Bill Haley و Buddy Holly نام برد. ریشه های اصلی این موسیقی از سویی به سبک هایی مانند Country و Rockablly و از سوی دیگر به سبک های Gospel و B&R بر می گردد. این سبک به سرعت توانست یه محبوبیت بالایی در آمریکا و اروپا دست بیابد و به زودی زیر شاخه های زیادی از آن منشعب شد.

در دهه شصت هنگامی که این موسیقی به بریتانیا راه پیدا کرد، هنرمندانی مانند Beatles, Rolling و Stones تاثیر زیادی بر این موسیقی گذاشتند و آن را از حالت ساده پیش خارج نمودند. با گذشت چند سال به مرور زمان سبک های Heavy Metal و Punk نیز از این موسیقی پدیدار شدند. از دیگر زیر شاخه های مهم موسیقی راک میتوان به Progressive Rock اشاره نمود که با الهام از موسیقی کلاسیک تاثیر بسزایی بر آینده موسیقی راک گذاشت. راک همواره بعنوان یکی از مشهورترین انواع سبک های موسیقی شناخته می‌ شود.

سبک New Age

New Age سبکی در موسیقی می باشد که تاکید زیادی بر بیان عواطف و اخساسات درونی دارد. این موسیقی اغلب از درون آرامش بخش هستند. آن چه در این آثار خیلی شاخص می باشد. نوعی تاکید مخصوص بر معنویت و مسائل روحی می باشد. حتی بعضی از آثار این سبک را میتوان در مواردی مانند موسیقی درمانی نیز به کار برد. موسیقی دان های این سبک اغلب از دانش و توانایی زیادی بر خوردار می باشند و به خوبی می توانند شنوندگان را جذب آثار خود نمایند.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *