سلیقه موسیقی

سلیقه موسیقی و شخصیت افراد

سلیقه موسیقی و شخصیت افراد

داشتن فولدرهای موسیقی شخصی مطابق با سلیقه موسیقی برای هر فرد، در زمانه‌ی ما خیلی رایج می باشد. با ظهور سرویس هایی همانند Spotify و YouTube، Soundcloud و همانند آن ما مدتی می باشد. که انتخاب های موسیقی خود را محدود به آن‌هایی نموده ایم که از آن لذت می‌ بریم.

شما موسیقی مورد علاقه‌تان هستید

ذائقه‌ ی موسیقی قسمتی جدایی ناپذیر از هویت ما می باشد. تا آن‌ جا که بعضی افراد می‌ گویند ما موسیقی‌ هایی هستیم که گوش می‌ کنیم. به همین علت موضع خود را مشخص می‌ کنیم که کدام نوع موسیقی را می‌ پسندیم و کدام نوع را نمی پسندیم. حتی ترجیح ما این است که در انتخاب افراد جهت معاشرت، سلیقه‌ی موسیقی آن‌ها را نیز در نظر بگیریم.

برخی مطالعات نشان دهنده این است که سلیقه‌ی موسیقی و ویژگی‌ های شخصیتی افراد به هم مرتبط می باشند و افراد با شخصیت‌ های گوناگون، سلیقه و ذائقه‌ی متفاوتی در گوش دادن به موسیقی دارند.

سلیقه موسیقی

ویژگی های شخصیتی و ذائقه های موسیقی

در یک مطالعه محققان از بیش از 36000 شرکت کننده در کل دنیا خواستند تا به بیش از 104 سبک گوناگون موسیقی امتیاز دهند. علاوه بر این، پرسشنامه‌هایی درباره‌ی قابلیت های شخصیتی به آنان داده شد. نتایج نشان داد که شخصیت و ذائقه‌ی موسیقی به هم مرتبط می باشند، ولی تفاوت‌ های فردی دیگر نیز در آن مؤثر میباشد.

در اینجا به بخشی از ارتباط متقابل سبک موسیقی و شخصیت افراد طبق این مطالعه اشاره می‌ نماییم:

پاپ

برون‌ گرا، صادق و متعارف اگر چه دوستداران موسیقی پاپ سخت کوش است و عزت نفس بالایی داشتند، محققان می گویند. در مقایسه با علاقه‌ مندان به سبک‌ های دیگر خلاقیت کم تری دارند و مضطرب‌ هستند.

سلیقه موسیقی رپ/هیپ هاپ

محققان دلیلی برا اثبات این کلیشه که دوست‌ داران رپ پرخاشگر یا خشن هستند پیدا نکردند. برعکس طرفداران رپ عزت نفس بالایی داشتند و اغلب خوش‌ برخوردتر از طرفداران سایر سبک ها بودند.

کانتری

طرفداران این سبک اغلب به عنوان افرادی سخت کوش، متعارف، خوش‌برخورد و محافظه‌ کار شناخته می‌ شوند. اگرچه موسیقی کانتری معمولا بر دل‌ شکستگی متمرکز می باشد. ولی کسانی که آن را ترجیح می دهند تمایل داشتند از لحاظ احساسی پایدار باشند. آنها همچنین از لحاظ پذیرا بودن تجربه‌ های جدید در رتبه‌ ی پایین تری از دیگران قرار گرفتند.

راک / هوی متال

راک و هوی متال اغلب تصاویری از خشم، جسارت و پرخاشگری را به نمایش می گذارند. با این حال این مطالعه نشان داد که طرفداران این نوع موسیقی، ملایم، خلاق و درون‌گرا میباشند. آن‌ ها همچنین عزت نفس رو به پایینی داشتند.

سلیقه موسیقی مستقل یا ایندی

طرفداران ژانر مستقل بعنوان افراد درون‌ گرا، روشنفکر و خلاق دیده شدند. اگر چه در مقایسه با طرفداران سبک های دیگر کم تر سخت‌ کوش و ملایم در نظر گرفته شده‌ اند. انفعال، اضطراب و عزت نفس پایین از سایر قابلیت های شخصیتی قابل توجه این گروه بود.

سلیقه موسیقی

رقص

افرادی که موسیقی رقص را ترجیح می‌ دادند، همانطور که انتظار می رفت، معاشرتی، جسور و تجربه‌ گرا بودند، ولی از لحاظ ملایم بودن در رتبه پایین‌ تری از دیگران قرار داشتند.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که افراد خود را با توجه به سلیقه‌ی موسیقی‌ شان تعریف می‌ کنند. برای آنها این یک راه برای برقراری ارتباط با دیگران است. به همین علت است که برخی اوقات، افراد نسبت به موسیقی مورد علاقه‌ ی خود حالت دفاعی دارند و کوچک‌ ترین نقدی به این موسیقی گویی زیر سوال بردن خودشان است.

مدلِ شناختی و سلیقه‌ موسیقی

در یک پژوهش محققان دریافتند که موسیقی که از آن لذت می برید ممکن است به نحوه‌ ی پردازش اطلاعات بوسیله مغز شما مرتبط باشد:
در میان افراد دو شیوه جهت واکنش و پاسخ به دنیا و اتفاقات بیرونی وجود دارد. مطابق با نشانه‌ های اجتماعی (همدلی) و طبق تصورات از پیش تعیین‌ شده (سیستم‌ سازی)
هم‌دلان احتمالاً از موسیقی معاصر ملایم ولی از لحاظ احساسی غنی لذت می‌ برند. از موسیقی ایندی راک گرفته تا کانتری و فولک. خیلی از آن‌ ها در هنر یا حرفه‌ های کمکی فعالیت دارند. و موسیقی‌ های ملایم را ترجیح می‌ دهند که واکنش‌ های احساسی قوی را بر می‌ انگیزد.
بر خلاف هم‌دلان، سیستم‌ سازها به پیچیدگی ساختاری گرایش دارند. و مجذوب موسیقی‌ های پیچیده، پرانرژی، شاد و پرحرارت می باشند. آن‌ ها سبک‌هایی مانند جاز، کلاسیک و موسیقی جهانی را می‌ پسندند.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *