مقایسه-ویولن-و-ویولون-سل

مقایسه ویولن با ویولن سل

مقایسه ویولن و ویولون سل

انتخاب ویولن یا ویولون سل میتواند دشوار باشد، ولی این مقاله با مقایسه ویولن و ویولون سل به شما کمک می کنیم. هر دو ساز به صورت خاص خود زیبا میباشند. و انتخاب هر کدام مزیت و معایبی دارد که بایستی به آن ها توجه نمایید. شما نمی خواهید تصمیم اشتباهی بگیرید و چند سال بعد آرزو کنید که ای کاش ساز دیگری را خریداری کرده بودم.

ویولن و ویولن سل از سازهای شناخته شده و متداول در خانواده سازهای زهی می باشند. وجود هر دوی آن ها برای ارکسترها ضروری می باشد. آشنایی با مزایا و معایب این دو ساز به شما کمک می نماید تا تصمیم بگیرید که آیا ویولن یا ویولون سل برای شما مناسب تر می باشد.

جوانب مثبت و منفی ویولن

 •  ویولن خیلی ارزان تر از ویولن سل می باشد.
 •  ویولن کوچک تر و قابل حمل تر است.
 •  خیلی از افراد صدای ویولن را بیشتر دوست دارند به این دلیل که به لحن صدای انسان شبیه تر می باشد.
 •  در ارکسترها تعداد ویولونیست ها خیلی بیشتر و فضای خیلی زیادی به آنها داده می شود. و این به این معنی می باشد که اگر شما قصد دارید سریع تر به ارکستر اضافه شوید اگر نوازنده ویولن باشید شانس خیلی زیادی دارید.
 •  ویولن حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد. و حدودا تمام چالشها برای ویولونیست ها مشخص گردیده است.
 •  رقابت در ویولن خیلی دشوار است به این دلیل که تعداد زیادی از مردم ویولن می نوازند و تعاد نوازنده های قدرتمند خیلی زیاد است. و این یعنی اگر می خواهید نوازنده سطح زیادی باشید بایستی به شدت تمرین و رقابت نمایید.

مقایسه-ویولن-و-ویولون-سل

جوانب مثبت و منفی ویولون سل

 • نکته بسیار مهم این است که وجود ویولن سل برای تمام ارکسترها و گروه های محلی ضروری می باشد.
 • ویولن سل از صدایی خیلی عمیق تر و غنی برخوردار است. و موسیقی این ساز در بخش باس نوشته و خوانده می شود.
 •  از بزرگترین معایب ویولن سل قیمت و اندازه آن است که حمل و نقل را سخت تر می نماید.
 •  برای هنرجویانی که علاقه به صداهای بم دارند این ساز ارزش نگه داری و مراقبت و حمل و نقل سخت را دارد.
 •  هم ویولن و هم ویولن سل دارای محدوده صدایی منحصر به فردی می باشند که مخاطبین خاص خود را دارند ولی محدوده ی صدایی ویولن خیلی وسیع تر از ویولن سل است.
 •  هنرجویان اغلب مطالعه و تحقیق کم تری درباره ی ویولن سل می نمایند. ولی هنرجویانی که نوازنده ویولن سل می باشند در مجموع مطالعه خیلی بیشتری نسبت به نوازندگان ویولن دارند.

نواختن کدام ویولن سخت است یا ویولون سل؟

در مقایسه ویولن و ویولون سل خیلی از هنرجویان این سوال را می پرسند که نواختن کدام دشوارتر است؟
نوازندگانی که هر دوی این سازها را می نوازند می گویند: نواختن ویولن به علت موقعیت طبیعی و قرار گرفتن ساز بر روی شانه دشوارتر است. ولی نوازندگان ویولن اصرار بر این دارند که موقعیت طبیعی بدن پس از یک مدت تمرین عادی شده و مشکل پیش نمی آید.
خیلی از نوازندگان با تجربه می گویند که هر دو ساز مشکلات خود را دارند. برای مثال اگرچه موقعیت طبیعی بدن در نوازندگی ویولن سل در یادگیری آسان تر می باشد، اما جایگیری انگشت شست در ویولون سل برای خیلی از هنرجویان سخت است. سلیست های پیشرفته ویولن سل نیز بایستی به جای یک کلید, سه کلید را یاد بگیرند.

مقایسه-ویولن-و-ویولون-سل

انتخاب میان ویولن یا ویولون سل

 •  اولا، درباره ی اینکه چه فرصت هایی در ارکسترها و یا در جامعه در دسترس می باشند فکر کنید. اهداف بلند مدت را در ذهن داشته باشید.
 •  مطمئن باشید که هر دو ساز برای ارکسترها و کنسرت های محلی و موسیقی, فیلم ها, سمفونی های محلی, کنسرت های آزاد در پارک ها کارایی ضروری هستند.
 •  به بعضی از قطعات نوازندگان ویولن و ویولن سل گوش دهید، این به شما کمک می کند تصمیم بگیرید کدام ساز را ترجیح می دهید.
 •  به یک فروشگاه موسیقی بروید و از فروشنده بخواهید که اجازه بدهد که شما ویولن و ویولن سل را استفاده نمایید، حس کنید چقدر سنگین هستند. اندازه آن ها و نحوه واکنش بدن شما به موقعیت نگه داشتن ساز چگونه است؟
 •  برخی از آموزش های موسیقی مبتدی موجود در اینترنت را برای هر دو ساز تماشا کنید. این کار به شما کمک می کند که ظاهر و صدای کدام یک را بیشتر دوست دارید.

برای این که مطمئن شوید انتخاب درستی را کرده اید همیشه آزمایش کنید.یعنی قبل از اینکه ساز را بخرید درس ها و نمونه هایی از قطعات را با هر دوساز بررسی کنید. استاد های هر دو ساز را بررسی کنید. نحوه پیشرفت هنرجویان در هر دوساز و در مرحله آخر در کلاس های آموزش ویولن و ویولن سل به صورت خصوصی یا آموزش آنلاین موسیقی شرکت کنید.

نکته جالبی که در مورد ویولن سل وجود دارد این است که یوهان سباستین باخ شش سال از مجموعه فعالیت های خود را برای ویولن سل ساخته است که در فاصله زمانی بین سالهای 1723-1717 قرار دارد ، اما تقریباً برای 200 سال آن قطعات بطور گسترده اجرا نشدند.
تا زمانی که پابلو کاسالس نوازنده بزرگ اسپانیایی تفسیر جدید درباره قطعات باخ در دهه 1930 ثبت کرد و از آن پس اجرای قطعات باخ برای هر هنرجویی الزامی بود.

مهم تر از همه، شما باید صدای هر کدام از این دو ساز را که انتخاب می کنید دوست داشته باشید، این که آیا ویولون بیشتر به شما آرامش می دهد یا ویولن سل ؟
با توجه به مطالبی که در این مقاله خواندید نظرات خود را برای ما ارسال کنید.
آیا تغییری در انتخاب ساز شما حاصل شد؟
به نظر شما ویولن مناسب تر است یا ویولن سل؟

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *