موسیقی-ارف-کودک

موسیقی ارف

موسیقی ارف کودک

باید بدانیم که موسیقی ارف کودک شامل قسمت های گوناگونی برای آموزش به کودکان است. این قسمت ها مطابق با نیاز کودکان در سنین پایین شکل گرفته یعنی هنگامی که کودکان خیلی با آموزش در کلاس میانه ای ندارند. و آموزش ساده یا اکادمیک موسیقی به کودکان در اصل نتیجه ای جز زدگی از موسیقی برای آنها ندارد. این کلاس ها در آغاز با هدف آموزش موسیقی در غالبی متفاوت از کلاس بزرگسالان تشکیل می شود. و با ایجاد فضایی دوست داشتنی و برخی اوقات با بازی های موسیقی سعی می شود. تا علاقه و انگیزه را در کودک افزایش داد.

ایجاد فضایی دوست داشتنی برای کودکان

هدف از دوره های موسیقی کودک این است که اگر بخواهیم تا کودکان آمادگی بهتری برای آموزش داشته باشند. بایستی ابتدا جوی صمیمی و دوست داشتنی را برای آنها فراهم نماییم. موسیقی سراسر احساس می باشد و برای آموزش آن به کودکان نیز باید تا از همان ابتدا زمینه این فضایی احساسی را برای آنها فراهم نماییم. تا در آینده بتوانند این مقوله را به خوبی درک نمایند و منتقل کنند. ایجاد این فضا در دوره های موسیقی ارف موردی اصلی و مهم می باشد. که اساتید موسیقی کودک بایستی از همان اول و در خلال کلاس ها این موضوع را رعایت نمایند.

موسیقی-ارف-کودک

انتقال مفاهیم اصلی موسیقی ارف کودک

تمامی موضوعات موسیقی در این کلاس ها به صورتی طراحی شده است تا علاوه بر آموزش آن به کودک در شکلی متفاوت به کودک منتقل گردد که هم برای آنها جذاب باشد و هم خوب در خاطر آنها حک شود. استفاده از موضوعات یا مواردی که برای کودکان جذاب می باشد می توانند خیلی به روند آموزش یاری نماید.

آموزش اصطلاحات موسیقی در غالب بازی

بازی یکی از بهترین شکل هایی می باشد که می توان در خلال آن آموزش های ویژه ای را به کودکان داد. بازی همیشه برای کودکان جذاب می باشد و در کودک در غالب بازی کلیه ی نقش های اجتماعی، احساسات، مفاهیم و دیگر مقوله ها را راحت تر و زیبا تر می آموزد به همین دلیل می توان از بازی های موسیقایی که کم هم نیستند برای آموزش موسیقی صحیح به کودکان سود برد.

ایجاد انگیزه و روحیه در آموزش موسیقی ارف کودک

هر چقدر که کودکان با اشتیاق و انگیزه بالاتری وارد کلاسهای موسیقی شوند به همان اندازه نیز آموزش ها ماندگار تر و مفید تر خواهد بود. ضمن این که اگر مورد انگیزه در کودکان به طور صحیح تحلیل و اعمال گردد با گذر زمان شاهد سرخوردگی یا بی میلی به موسیقی در کودک نخواهیم بود.

درک ریتم در غالب بازی

ریتم از موارد اصلی در موسیقی می باشد که اتفاقا در بازی های گوناگون گروهی درک آن برای کودکان خیلی آسان تر خواهد بود عملی که در کلاسهای موسیقی بزرگسالان شاید کمی سخت تر باشد را اینجا با بعضی بازی های ساده می توان باه کودک آموزش داد.

موسیقی-ارف-کودک

برخی از تکنیک هایی که در موسیقی ارف کودکان استفاده می شود:

  • استفاده از اسامی شخصیت‌ ها و یا حیوانات مختلف که مورد علاقه کودکان است.
  • فعالیت‌هایی همانند دست زدن، پایکوبی
  • نت خوانی و آشنایی با ریتم به صورت غیر مستقیم
  • ترکیب حرکات و ریتم‌های موزون که به درک موسیقیایی کودک کمک می‌ نماید.
  • اساس آموزش سازها مانند دیگر سازها می باشد اما روش یاد دادن آن با خلاقیتی متفاوت انجام می‌شود تا برای کودکان جذاب باشد.

آموزش نوازندگی روی سازهای ابتدایی

در آخر در دوره های موسیقی ارف کودک آموزش نوازندگی ساز بلز را نیز خواهند آموخت. در این ساز نت های موسیقی به شکلی جذاب تر و با ضربه روی تیغه های خاصی به صدا در می آید که برای کودکان جذاب تر می باشد. انواع دیگر صدا ها است. و در آموزش نتهای آن هم از رنگ ها و هم از حروف انگلیسی به کار برده می شود. تا کودکان آموزش نوازندگی را به شکلی آسان تر و زیبا تر بیاموزند.

بعد از آن نیز کودکان نوازندگی ساز فلوت ریکوردر را خواهند داشت. نوازندگی سازهای بادی نیز برای کودکان بسیار جذاب می باشد ضمن اینکه آموزش اولیه این ساز نیز خیلی دشوار نمی باشد و کودکان به آسانی می توانند آموزش های اولیه نوازندگی را روی این ساز به راحتی بیاموزند.

آشنایی با ساز های مختلف در کلاس موسیقی ارف

در نهایت می رسیم به قسمت انتخاب ساز که در این دوره ها هم در خلال کلاس ها و هم در پایان دوره سازهای گوناگون به کودک معرفی می شود. و حتی امکان شنیدن صدای آن از نزدیک و یا حتی تست ساز برای کودک فراهم می شود. تا بعد از پاتیان دوره فرد راحت تر بتواند به انتخاب ساز تخصصی بپردازد. بعد از انتخاب ساز تخصصی کودک می تواند با پشتوانه ای که در دوره های ارف پیدا نموده است به راحتی و خیلی اصولی و صحیح موسیقی را روی ساز مورد علاقه اش آموزش دهد.

تمرین گروهی برای آمادگی قبل از کنسرت

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *