پدال-پیانو

پدال پیانو

پدال پیانو

پدال‌ پیانو اهرمی می باشد که صدای پیانو را به راههای گوناگون تغییر می‌ دهند. زمانی که روی صندلی پیانو قرار می گیرید. امکان اینکه از این سه پدال در پایین شگفت زده شوید وجو دارد. کاربرد پدال های روی پیانو؟ آشنایی با پدال پیانو برای آغاز آموزش پیانو به علاقمندان این ساز کمک می نماید. در ادامه به معرفی پدال های پیانو، کاربرد و تاثیر هر کدام از پدالها، نحوه استفاده از آن ها بصورت صحیح و نحوه تشخیص آن ها در قطعات موسیقی خواهیم پرداخت.

در اکثر پیانو ها، سه مدل پدال وجود دارد، نام پدالها به ترتیب از راست به چپ بصورت زیر می باشد:

  • پدال نگهدارنده صدا یا محکم
  • پدال میانی پیانو
  • پدال نرم پیانو

توجه نمایید بعضی از کیبوردهای دیجیتالی ممکن است یک پدال (از نوع نگهدارنده صدا) داشته باشند که شما می‌ توانید آن را به صفحه کیبورد خود از راه یک کابل وصل نمایید.

پدال نگهدارنده صدا در پیانو

پدال نگهدارنده (یا دمپر) اغلب از پیانوهای پدال دار استفاده می شود، این پدال سمت راست قرار دارد. و پای راست آن را پایین می برد. این پدال اجازه می دهد تا به سادگی صدای یک نت را طولانی تر بشنوید یعنی زمانی که کلاویه ای را می زنید و آن را رها می نمایید. همچنان صدای آن نت شنیده می شود. این کار به پیانیست ها اجازه می‌ دهد تا وقتی که در نت موسیقی نشان‌ داده‌ شده است یا تا زمانی که احساس مناسبی داشته باشند. نت ها را نگه دارند. بعضی از نتها یک علامت یا فرمت دارند، که به معنای نگه داشتن نت از مقدار زمانی است که ارزش آن را نشان می‌ دهد.

یک استفاده معمول جهت نگهداری این پدال این می باشد که آکوردهای طولانی را نگه دارید که بعنوان همراهی با ملودی استفاده می شوند. استفاده دیگر از این پدال، اجرای تکنیک لگاتو می باشد، این بدان معنی می باشد که بطور صحیح اتصال یک نت به نت بعد، بدون هیچ وقفه ای میان صداها انجام می شود.
پدال نگهدارنده موجب افزایش غلظت صدا بوسیله ارتعاش دیگر نتها می شود. به عبارت دیگر، صدای نت های دیگر (که در حال استفاده نیستند) نیز با آن هایی که در حال استفاده هستند ارتعاش می کنند.

پدال-پیانو

علامت پدال نگهدارنده پیانو

برخی از قطعات موسیقی محل دقیقی را که شما بایستی  پدال نگهدارنده  فشار داده و آزاد نمایید را نشان می دهد. همچنین می توانید تصمیم بگیرید که چه زمانی و چگونه از آن استفاده نمایید، در نتیجه استفاده از آن در نوازندگی شما همیشه مشخص نخواهد شد. نشانه هایی وجود دارد که میتوانید تشخیص دهید که چه موقع از پدال استفاده نمایید و چه موقع آنها را رها سازید. در زیر نمونه ای از یک نماد پدال که در تئوری موسیقی به کار می رود نشان داده شده است.

در شکل بالا، خط اولیه نشان می دهد پدال را بایستی بگیرید. در بخش میانی یا برآمدگی میانی منظور آزاد شدن سریع و کاهش پدال بصورت کامل را نشان می دهد. به یاد داشته باشید که این نماد میتواند در قطعات موسیقی خیلی طولانی تر باشد. حتی ممکن است در جایی تنها روی یک نت از پدال استفاده نمایید و همچنین در جاهایی ممکن است در چند نت متوالی پدال بگیرید. برای درک بهتر علائم پدال و دیگر علائم موسیقی، آموزش تئوری موسیقی پیش از شروع نوازندگی به شما کمک زیادی می نماید.

راه دیگری جهت یادآوری پدال در قطعات استفاده از کلمه “Ped” است. و این نشان دهنده ی آغاز یک پدال است. که با علامت ستاره (*) در کنار آن خط نمایش داده می شود. یکی از راههای عمومی علامت گذاری پدال، این است که آن را در ابتدای موسیقی با نشانه “senza sordini” نشان دهید. این به معنی “بدون دمبر” است یعنی بدون پدال اول.

چگونه از پدال نگهدارنده پیانو استفاده کنید

د رزمان پدال گرفتن مهم است که به یاد داشته باشید که پا مانند یک اهرم عمل می نماید. پاشنه پا روی زمین است و پدال را همانند یک توپ می فشارد. چیز دیگری که بایستی در نظر داشته باشید این است که همیشه بایستی پای خود را در تماس با پدال قرار دهید. به این ترتیب، به آسانی میتوانید پدال اول (نگهدارنده) را در صورت لزوم فشار دهید. زمانی که روی پدال استراحت می نمایید، حتی میتوانید آن را کمی نگه دارید تا قدرت پای شما کارآمدتر شود. متوجه خواهید شد که انجام این کار موجب ایجاد پدال نمی شود.
در زمان استفاده از پدال، ممکن است بخواهید آن را کمی پیش از اینکه یک نت را بنوازید، بفشارید یا اینکه بعنوان یک نت باشد. شما همچنین اغلب می خواهید پدال را درست بعد از یک نت تغییر دهید. یعنی ممکن است در جایی روی یک نت فشار دهید و سپس روی نت بعدی آن پدال را بردارید.
این سطح هماهنگی میتواند پیچیده باشد و نیاز به تمرین دارد. در حالتی که برای اولین بار از نواختن در نوازندگی پشیمان شده اید، به خودتان سخت نگیرید اغلب این اتفاق برای همه مبتدیان می افتد.

پدال Sostenuto یا میانی

از سه پدال پیانو پدال Sostenuto اکثرا یک پدال متوسط می باشد. پیانیست ها از این پدال کم ترین استفاده را دارند. پدال sostenuto تنوع هیجان انگیزی در حفظ پدال ها را ارائه می دهد. به جای نگه داشتن هر یک از نتها، پدال sostenuto اجازه می دهد تا شما دقیقا بعضی از نت ها را نگه دارید.

چگونه از پدال Sostenuto استفاده کنید

در قطعات موسیقی شما، پدال ساستونوتو را درست مثل پدال معمولی نشان می دهد، ولی در بیشتر مواقع با علامت اختصاری Sost آن را مشاهده می کنید. برای استفاده از این پدال ابتدا باید نتی را که می خواهید اعمال کنید را بزنید سپس نت را نگه دارید و بعد از آن پدال سوستنوتو را فشار دهید.

پس از انجام این کار، می توانید کلیدهای فشرده خود را آزاد کنید، اما آنها همچنان پایدار خواهند بود. شما می توانید هر نت اضافی را که می خواهید بنوازید، اما آن ها نمی توانند پایدار باشند، به این دلیل که پس از پدال sostenuto هستند. همچنین ممکن است بطور معمول هنگام استفاده از پدال sostenuto بطور همزمان از پدال نگهدارنده استفاده نمایید.

پدال-پیانو

سایر تغییرات پدال میانی پیانو

در حال حاضر بیشتر پیانو های بزرگ با پدال sostenuto مجهز شده اند، در حالی که بعضی از پیانوهای دارای پدال، پدال sostenuto در وسط یا وجو ندارد و یا کار نمی ناید و فقط پدال راست عمل می نماید.
از قابلیت های این پدال این است که اگر شما می خواهید تمرین نمایید، نیاز است سطح صدا را کاهش دهد تا دیگران را اذیت نکند و در اینجا این پدال به شما کمک خواهد کرد به این دلیل که دقیقا صدای نتها را می کاهد. یکی دیگر از قابلیت های مفید این پدال این است که شما اغلب میتوانید آن را به سمت چپ قفل نمایید تا مجبور نباشید در طول جلسه تمرین کلیه آن را نگه دارید. یعنی زمانی که برای چند خط متوالی می خواهید از این پدال به کار ببرید کافی است آن را به سوی چپ برده و قفل نمایید.
پدال میانی اغلب خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرد. و از این رو بیشتر فکر میکنند که این پدال همیشه خاموش می باشد و کاربردهای آن دیده نمی شود و یا مورد استفاده قرار نمی گیرد.

پدال سوم (نرم)

نام دیگر پدال نرم پدال Una Corda است. به نظر می رسد این پدال سمت چپ به سادگی کاهش حجم صدا را ارائه می دهد. با این حال قصد واقعی پدال نیز تغییر رنگ و حجم صدا می باشد. با توجه به تغییر رنگ و حجم، این پدال، احساس رمز و راز، خودآزمایی و یا ترس را ایجاد می نماید. در اصطلاح موسیقی به آن پدال نیم ضربه نیز می گویند.

چگونه از پدال نرم پیانو استفاده کنید

همانند پدال sostenuto، پای چپ شما این پدال را فشار می دهد. در صفحه نت موسیقی شما، این پدال به صورت Una Corda یا با عبارات “con sordino” و “una corda” نمایش داده می شود. نماد زیر همچنین پدال una corda را نشان می دهد. عبارات “senza sordino” و “tre corde” به شما می گویند که پدال نرم را آزاد کنید.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *