یادگیری-نت-های-گیتار

یادگیری نت‌ های گیتار

یادگیری نت‌ های گیتار

بر خلاف ساز پیانو، که نت‌ ها در اکتاو های خاصی تکرار می‌ شوند. یادگیری نت های گیتار کمی متفاوت است. ساز گیتار سازی است که برای این که بتوانید در گام‌ های گوناگون بنوازید. و یا آکوردهای گوناگون را در آهنگ‌ های خود بیاورید، بایستی نت‌ هایی که بر روی گیتار وجود دارد را به طور کامل بلد باشید. با اندکی تمرین و زمان، به آسانی می‌ توانید نت هایی که بر روی گیتار هستند. و محل آن‌ ها را بر روی فرت بورد را بیاموزید. و از آن‌ ها در آهنگ‌ های خود به کار ببرید.

نکته ای مهم در این مقاله این است که این مقاله درباره نت هایی نوشته شده است که در کوک استاندارد گیتار قرار دارند. کوک استاندارد گیتار از سیم یک تا شش به ترتیب برابر است با نت های می، سی، سل، ر، لا و می.

موارد مبتدی برای یادگیری نت‌ های گیتار

از اصلی ترین نکاتی که درباره حفظ کردن و یادگیری نت‌ ها در گیتار بایستی در نظر بگیرید این است که نت‌ های سیم‌ های آزاد را حفظ نمایید. همانطور که گفته شد، سیم‌ های گیتار در کوک استاندارد به ترتیب از سیم  ۱ تا ۶ شامل نت‌ های می، سی، سل، ر، لا و می است. و این نت‌ها، نت‌ هایی هستند که به شکل سیم باز نواخته می‌ شوند.

ترتیب شمارش سیم‌ ها نیز از پایین‌ ترین سیم (سیم نازک) به بالا ترین سیم (سیم ضخیم) است. و نازک ترین سیم گیتار، سیم ۱ و ضخیم ترین سیم آن، سیم شش می باشد. جهت یادگیری آسان تر نت‌ های سیم باز گیتار می‌ توانید این جمله انگلیسی را حفظ نمایید که حرف اول آن، نت‌های سیم باز گیتار است. [Eddie [Ate [Dynamite, [Good [Bye [E]ddie

یادگیری-نت-های-گیتار

یادگیری نت های گیتار به صورت لاتین

نت‌ های موسیقی با این‌ که صدای یکسانی دارند اما نامگذاری آنها به شکل های متفاوتی انجام می‌ شود. در سیستم آموزشی ما نت‌ها اغلب به صورت دو، ر، می، فا، سل، لا و سی آموزش داده می‌ شوند. و هیچگونه ایرادی به این سیستم نامگذاری وارد نشده است. اما پیشنهاد ما به شما این است که معادل نامگذاری زبان انگلیسی این نت‌ ها را هم بیاموزید. به این دلیل که می‌ تواند در یاد گیری نت‌ های گیتار خیلی مفید و کارآمد باشد.

نکته‌ ای که در مورد سیستم نامگذاری انگلیسی نت‌ های موسیقی وجود دارد این است که آن‌ ها حروف (آلفابت) انگلیسی می باشند. و نکته دیگر این که آنها به ترتیب نوشته شده‌اند. به روش دیگر نامگذاری نتهای انگلیسی دارای حروف A, B, C, D, E, F, G می‌ باشد. نت 2 معادل حرف C در زبان انگلیسی می باشد. به عبارت دیگر نت‌ های موسیقی شامل این نام‌ ها می باشند:

  • دو = C
  • ر = D
  • می = E
  • فا = F
  • سل = G
  • لا = A
  • سی = B

آشنایی با نت‌ های دیز و بمل

تئوری موسیقی غربی شامل هفت نت اصلی و پنج نت فرعی است. نت‌ های اصلی همان نت‌ های دو، ر، … می باشند. و نت‌ های فرعی که در تئوری موسیقی هستند. با استفاده از کلمات دیز Sharp و یا بمل Flat نامگذاری شده اند. در حالت دیگر به منظور نامگذاری این نت‌ ها دو راه دارید، یا با استفاده از کلمه بمل (Flat) این نت ها را نامگذاری نمایید. و یا با استفاده از کلمه دیز (Sharp). جهت نامگذاری با استفاده از کلمه دیز لازم است تا از نام نت قبلی به کار ببرید. به عنوان مثال یک نیم پرده بعد از نت فا، را فا دیز می نامند.

جهت نامگذاری انگلیسی آن نیز می‌ توانید F Sharp یا نماد آن F# را استفاده نمایید. برای نامگذاری با استفاده از بمل بایستی به نت بعد آن توجه داشته باشید. به عنوان مثال همین نت (فا دیز) را می‌ توانید با نام “سل بمل” نیز نامگذاری نمایید که معادل انگلیسی آن، G Flat یا نماد آن، Gb است. تنها نکته‌ ای که بایستی حتما در نظر گرفته شود. این است که نت‌ های B# (Cb) و E# (Fb) وجود ندارند. به همین علت است که تئوری موسیقی غربی دارای ۷ نت اصلی و فقط شامل ۵ نت فرعی است.

پرده و نیم پرده‌ های گیتار

گیتار سازی است که فرت‌ های آن به شکلی طراحی شده‌ است که فاصله آنها با فرت قبلی (یا بعدی) همواره نیم پرده باشد. در تئوری موسیقی هر اکتاو (نت‌های یکسان با تنالیته متفاوت) دارای فاصله‌ ای مساوی با ۱۲ نیم پرده است. و در گیتار برای نواختن اکتاو، کافی است تا دوازده عدد فرت رو به جلو (یا عقب) بروید.

برای مثال فرت پنج سیم ۶، نت لا (A) است. فرت ۶ سیم ۶ (یک فرت جلو تر) نیم پرده از نت لا بالاتر می باشد. نیم پرده نت لا، نت لا دیز است. (A => A#). آموختن نیم پرده‌ها و پرده‌ها موجب می شود که به آسانی نت‌ های موسیقی و به ویژه فاصله هر نت در گیتار را بیاموزید.

یادگیری نت‌ های سیم شش گیتار

یادگیری نت‌  های سیم ۶ در گیتار یکی از اصلی ترین کارهایی است که می‌ توانید انجام دهید. به این دلیل که با استفاده از آن می‌ توانید نت‌ های سیم‌ های دیگر را نیز بیاموزید. همچنین با توجه به این که نت‌ های سیم ۶ و سیم ۱ یکسان می باشند، می توانید به راحتی دو سیم از گیتار خود را به راحتی بیاموزید. پیشنهاد ما به شما این است که با یاد گیری نت‌ های سیم باز، فرت ۳، فرت ۵، فرت ۷، فرت ۹ و فرت ۱۲ (اکتاو) آغاز کنید. به این دلیل که با این ترتیب می‌ توانید در کم تر از چند ثانیه نت‌ های دیگر نیز برایتان یادآوری می شود.

یادگیری-نت-های-گیتار

اکتاو ها برای یادگیری کامل دسته

همانطور که قبلا نیز گفته شد، اکتاوها فاصله‌ ای برابر با دوازده نیم پرده و در گیتارها، فاصله‌ ای مساوی با دوازده فرت دارند. راه دیگری که جهت محاسبه اکتاوها می‌ توانید در نظر بگیرید، فاصله دو سیم، دو فرت می باشد. به عنوان مثال نت لا را در نظر داشته باشید که فرت ۵ سیم ۶ است. با استفاده از تکنیک ۲ سیم ۲ فرت، اکتاو نت لا را می‌ توانیم در فرت هفت سیم ۴ بیابیم. (دو سیم پایین تر، دو فرت بالاتر).

در نتیجه با استفاده از این راه شما می‌‍ توانید به راحتی نت‌ ها و انواع اکتاوهای آن‌ ها را در کلیه ی دسته گیتار حفظ نمایید. ولی در نظر داشته باشید که این روش درباره سیم ۲ درست نیست. ارتباط میان سیم چهار و دو به این شکل است که بایستی سه فرت جلو تر را انتخاب نماییم. به عنوان مثال فرت ۳ سیم ۴ نت فا است. و فرت ۶ سیم ۲ نیز نت فا می شود.

یادگیری فواصل گیتار

یک رویکرد عالی برای تسلط بی چون و چرا به فرت برد گیتار یادگیری فواصل است. اما فواصل یعنی چه؟ با توجه به متن های نوشته شده در قسمت بالاتر مقاله متوجه شدیم که بین نت ها فاصله هایی وجود دارد که به آنها پرده و یا نیم پرده گفته می شود. مثلا میان نت C و D یک پرده فاصله وجود دارد.

در موسیقی غربی فاصله یک پرده را فاصله بزرگ و فاصله نیم پرده را فاصله کوچک نامگذاری می نمایند. فواصل یک معیار نسبی می باشد. به این شکل که در زمان بیان یک فاصله ما بایستی به نت مبدا اشاره داشته باشیم. به عنوان مثال نت C و D یک پرده فاصله دارند. و نت D یک پرده زیر تر است. در واقع نت D فاصله دوم بزرگ نت C است. این این شماره گذاری به چه صورت است؟

زمان مناسب برای تمرین گیتار

پیشنهاد ما به شما این است که برای پیشرفت در یادگیری نت‌ های فرت بورد گیتار، زمانی حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز را به تمرین کردن نواختن اکتاوها و یافتن نت‌ ها در سیم‌ های گیتار اختصاص دهید. این موضوع موجب می‌ شود تا در کم ترین زمان ممکن نت‌ های موجود در فرت بورد گیتار را بیاموزید و از آن‌ ها در آهنگ‌ های خود استفاده نمایید.

تمرین گروهی برای آمادگی قبل از کنسرت

 

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *